Krájení a tvarování

 

Také krájení a tvarování zeleniny musíme věnovat náležitou péči. Stejně jako při čištění k tomu používáme nože, struhadla a další nářadí z nerezavějící oceli nebo z umělé hmoty. Při krájení zeleniny určené k tepelné úpravě dbáme o to, aby měly nakrájené tvary stejnou velikost, jinak by se neprovařily stejnoměrně.

Kořenovou zeleninu a brukev určené k přípravě salátů a polévek krájíme na slabé nudličky nebo na drobné kostičky, případně je jemně nastrouháme. Když je podáváme jako teplou přílohu, nakrájíme je vroubkovaným nožem na kostky o rozměrech 2 x 2 x 2 cm nebo na hranolky 2 x 2 x 4 cm či trojhránky 3 x 3 x 1 cm velké. Mladou, malou karotku můžeme podávat v celku. Na přípravu zeleninových základů krájíme plátky o rozměrech 2 x 2 x 0,5 cm nebo zeleninu nastrouháme. Speciálními vykrajovači se dají vytvořit různě velké kuličky nebo olivy. Na zdobení pokrmů vypichujeme z plátků karotky, brukve a jiné zeleniny různými tvořítky rozmanité tvary.

Zelí a kapustu překrojíme na čtvrtky, odstraníme z nich košťál a nakrájíme je nožem nebo je na kruhátku nakrouháme na jemné nudličky, pro přípravu některých salátů a teplých jídel krájíme zelí na čtverečky 2 x 2 cm velké.